Izaberite stranicu
ПАКЕТИ ПОМОЋИ ЗА НЕФОРМАЛНЕ САКУПЉАЧЕ ОТПАДА

ПАКЕТИ ПОМОЋИ ЗА НЕФОРМАЛНЕ САКУПЉАЧЕ ОТПАДА

У оквиру програма ПРО - Локално управљање за људе и природу, Општина Шид је у сарадњи са Центром за унапређење друштва и Центром за дигитално укључивање социјално угроженим породицама поделила пакете хемије из палете Дуел производа. Такође, као један од видова подршке које Општина Шид кроз пројекат "Успостављање механизма заштите извора прихода неформалних сакупљача отпада" пружа породицама погођеним изградњом регионалних рециклажних центара, подељени су и пакети хране, као и новогодишњи пакетићи за најмлађе.

Општина Шид ће и у наредном периоду, у сарадњи са Црвеним крстом Шид, наставити да пружа подршку најугроженијима породицама на својој територији, као и да реализује пројекте кроз које се, како сопственим средствима, тако и средствима донатора, може помоћи породицама којима је то најпотребније.

ИНТЕГРИСАНА ДОЗВОЛА ЗА VICTORIAOIL

ИНТЕГРИСАНА ДОЗВОЛА ЗА VICTORIAOIL

Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у оквиру пројекта „ЕУ за Зелену агенду у Србији“ подржава процес прибављања интегрисаних дозвола, кроз техничку помоћ оператерима и институцијама надлежним за издавање ових дозвола. Компанија Victoriaoil из Шида је један од оператера који је уз подршку овог пројекта припремио захтев за интегрисану дозволу. Општина Шид, као надлежни орган, издала је ову интегрисану дозволу у законском року, тј. до краја 2024. године.

Ово је једна од активности која се спроводи у оквиру иницијативе “ЕУ за Зелену агенду у Србији” како би се убрзала декарбонизација привреде и смањиле индустријске емисије. Интегрисане дозволе издају надлежни органи на националном, покрајинском и локалном нивоу за постројења која могу да имају негативан утицај на здравље људи и животну средину како би се спречило и контролисало загађење које емитују. У нашој земљи, услови и поступак издавања интегрисаних дозвола за постројења чије активности могу имати негативне утицаје на здравље људи и животну средину уређени су Законом о интегрисаном спречавању и контроли загађивања животне средине.

Пројекат „ЕУ за Зелену агенду у Србији“, уз техничку и финансијску подршку Европске уније и у партнерству са Министарством заштите животне средине, спроводи УНДП у сарадњи са Шведском и Европском инвестиционом банком (ЕИБ), уз додатна финансијска средства која су обезбедиле владе Шведске, Швајцарске и Србије.

Овом дозволом, оператеру Victoriaoil прописани су услови који подразумевају пооштрен мониторинг, контролу коришћења сировина и енергије, знатно ниже дефинисане граничне вредности емисије у све

медијуме животне средине (ваздух, вода, земљиште, отпад) што заправо и представља интегрисан приступ контроли загађивања и доказ је да Victoriaoil послује у складу са законском регулативом у потпуности.

Од 220 препознатих постројења у Републици Србији, за све ове године, издато је тек 56 интегрисаних дозвола укључујући и дозволу за постројење Victoriaoil из Шида.