Поводом Дана општине Шид и Дана ослобођења општине Шид у Првом светском рату, данас су на Спомен-плочи добровољцима из Шида и шидских села који су служили у јединицама српске војске у периоду 1914–1918. године, положени венци у знак сећања на њихову жртву и храброст.
Пре сто седам година остварен је вековни сан Срба са ове стране Саве и Дунава – сан да и Срем буде присаједињен Краљевини Србији, сан да и они постану део српске државе, због чега овај датум спада у ред најзначајнијих датума за историју Шида и општине Шид.
Венце су положили председник општине Шид, Зоран Семеновић, председник Скупштине општине Шид, Ђорђе Томић, заменик председника, Бранко Новаковић и члан Општинског већа, Милица Угљешић. Почаст ослободиоцима Шида у Првом светском рату одали су и представници борачких организација општине Шид.
Обележавање Дана општине наставља се вечерас, свечаном седницом Скупштине општине Шид у сали Културно образовног центра, када ће овогодишњим добитницима највиших општинских признања бити уручене Новембарске награде и Захвалнице општине Шид.
Данас је одржана 16. седница Скупштине општине Шид. Одборници Скупштине разматрали су четрнаест тачака дневног реда.
Усвојен је Извештај о остварењу прихода и примања и извршењу расхода и издатака Одлуке о буџету општине Шид за 2025. годину за период јануар-септембар 2025. године. Усвојени су и извештаји о степену усклађености планираних и реализованих активности из програма пословања јавних предузећа за период јануар-септембар 2025. године, као и Извештај о раду ПУ “Ј.С.Шиља” за 2024/2025. годину и њихов Годишњи план за 2025/2026.годину. Већином гласова одборника донета је и Одлука о усвајању Годишњег програма заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта општине Шид у 2025. години.
На данашњој седници именован је директор Културно образовног центра Шид, коју функцију ће и убудуће обављати Ивана Пезић. Решењем Скупштине именован је вршилац дужности директора Јавне установе социјалне заштите Центар за социјални рад “Шид”, Небојша Ковачевић.
Општина Шид у сарадњи са Канцеларијом за младе позива све ученике, студенте и младе незапослене са територије општине Шид, да се пријаве за пројекат ,,Млади покрећу Шид,, који се спроводи од 14.11.2025. – 10.12.2025.године.
Основни циљ овог пројекта је унапређење запошљивости и самозапошљавања младих кроз развој предузетничких вештина и компетенција у оквиру неформалног образовања. Кроз радионице, обуке и тренинге, млади ће имати прилику да унапреде практична знања из области предузетништва, организације и управљања, дигиталних вештина, као и израде и реализације бизнис планова. Пројекат је усмерен на оснаживање младих кроз иновативне и интерактивне форме учења које подстичу креативност, критичко размишљање и иницијативу.
Програм пројекта финансиран је од стране Министарства туризма и омладине и бесплатан је за све заинтересоване кандидате, који се у периоду од 05.11. до 10.11.2025. године могу пријавити за учешће на е-маил: omladina@sid.rs. Приликом пријаве потребно је доставити биографију.
Више информација можете сазнати на сајту Општине Шид: www.sid.rs
Данас је министар за јавна улагања, Дарко Глишић, боравио у радној посети општини Шид. Тим поводом одржан је састанак којем су присуствовали министар Глишић, председник општине Шид, Зоран Семеновић, народни посланик, Дејан Булатовић, председник СО Шид, Ђорђе Томић, директор ЈКП „Водовод“, Александар Јовановић, директор КОЦ-а, Ивана Пезић и заменик покрајинског секретара, Горан Николић.
Са руководством општине министар је разговарао о реконструкцији Основне школе „Бранко Радичевић“ у Шиду, као и о санацији и реконструкцији водоводне мреже – цевовода Батровци-Шид. На састанку су договорени даљи кораци у реализацији пројеката, а представљени су и неки од приоритетних капиталних улагања на подручју општине.
Председник општине Шид, Зоран Семеновић истакао је захвалност министру на данашњој посети, разумевању за потребе грађана и подршци да се у реализацију пројеката крене што пре, док је народни посланик, Дејан Булатовић поручио да је ова посета најбоља потврда да Шиду предстоје добри дани и много посла пред локалном самоуправом.
Вечерас је у сали Културно-образовног центра у Шиду одржана свечана академија поводом 46.Вишњићевих дана.
Овом приликом, уручене су награде овогодишњим лауреатима Вишњићеве награде. Вишњићеву награду за књижевност ове године понео је песник, Игор Мировић. Његову беседу „О белегу народне душе“ прочитала је Славица Варничић, директор Народне библиотеке „Симеон Пишчевић“. О Филипу Вишњићу Мировић је написао да је учествовао у „поновном рађању канона народне душе која је једва претекла, храбро чувана у горским клинцима и преношена усмено као прва нит наше изворне модерности, нашег језичког кода и нашег канона који данас стварају свето тројство и одраз српског огледала у којем се и данас огледамо.“
Вишњићеву награду за младе таленте до тридесет година понела је Дуња Кошуљандић, вишеструко талентована млада рецитаторка, глумица, раскошног литерарног и музичког талента. Вишњићеву награду за животно дело понео је Радован Раша Грчић, уметнички руководилац СКУД-а „Свети Сава“, виртуоз народне игре и песме.
Пригодном речју све присутне поздравио је председник СО Шид, Ђорђе Томић и уручио Вишњићеве награде.
Вечерашњу свечаност увеличао је наступ Етно групе „Златник“ из Београда сплетом песама од севера до југа Србије.