Републички хидрометеоролошки завод Србије издао је највиши степен упозорења – црвени метеоаларм за већи број округа у Србији, међу њима и за Срем, због изузетно јаког ветра који се очекује данас током поподневних и вечерњих часова. Према најновијем упозорењу РХМЗ-а, за подручје Срема данас је на снази црвени метеоаларм због најављеног јаког и олујног ветра, са ударима који локално могу достићи и до 120 km/h. Најкритичнији период очекује се од 18 часова до 20 часова, за када се прогнозира премештање организованог олујног система преко централне Србије, праћеног кишом, пљусковима са грмљавином, локалном појавом града и наглим појачањем ветра.
Овакви временски услови могу представљати опасност по безбедност људи и имовине, уз могућност оштећења кровних конструкција и инфраструктуре, ломљења и обарања стабала и грана, оштећења возила, прекида у снабдевању електричном енергијом, проблема у друмском и железничком саобраћају, као и штете на пољопривредним културама.
На грађане се апелује да буду опрезни, избегавају боравак на отвореном током трајања невремена и прате званична упозорења и информације надлежних служби.
Све надлежне службе су у стању појачане приправности и прате развој ситуације на терену, ради правовременог реаговања и отклањања евентуалних последица невремена
Данас су почели радови на реконструкцији општинског пута Шид-Вашица-Батровци (деоници Вашица-Батровци) и општинског пута Моровић-Вишњићево-Босут (деоници Моровић-Вишњићево). Планирано трајање радова је око 30 дана.
У наредном периоду изводиће се радови на уклањању асфлата који не захтевају обуставу саобраћаја, већ ће се изводити уз наизменично пропуштање возила на појединим деоницама пута.
Молимо све возаче да током трајања радова прилагоде вожњу условима на путу и поштују привремену саобраћајну сигнализацију.
Општина Шид захваљује председнику Републике Србије, Александру Вучићу који је разумео потребе наше општине за реконструкцијом поменутих путева, те са задовољством истичемо да су радови данас и званично отпочели. Обећано-испуњено!
Представници Удружења Ратних ветерана општине Шид, Милош Радека и Горан Сакан бораве у Аустрији где су као чланови делегације Одбора Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, предвођене државним секретаром, Зораном Антићем, присуствовали централној комеморативној свечаности поводом обележавања годишњице ослобођења концентрационог логора Маутхаузен у Републици Аустрији и свечаним церемонијама полагања венаца, на четири места од изузетног историјског и симболичког значаја.
Церемоније су одржане у некадашњем нацистичком логору Ебензе, дворцу Хартхајм, српском војничком гробљу Ашах и некадашњем крематоријуму Гусен.
Логор Ебензе био је један од подлогора система Маутхаузен, у коме су нацисти користили затворенике као принудну радну снагу у изградњи подземних тунела, док су хиљаде људи страдале у нељудским условима. Дворац Хартхајм представља једно од најмрачнијих места нацистичког терора, где је у оквиру програма „Акција Т4” спровођен систематски злочин над особама са инвалидитетом и касније логорским затвореницима.
Српско војничко гробље у Ашаху чува сећање на српске војнике страдале у Првом светском рату и сведочи о великој жртви коју је српски народ поднео у борби за слободу.
Крематоријум Гусен остао је трајни симбол страдања и масовних злочина почињених над затвореницима подлогора Гусен.
Делегација Републике Србије је, полагањем венаца код спомен-плоче Србима страдалим у логорима Маутхаузена, споменика Југословенима палим у Другом светском рату, као и код савезничких споменика, одала пошту свим невиним жртвама нацизма и фашизма. Централна церемонија одржана је у оквиру комплекса некадашњег логора Маутхаузен, полагањем венаца и одавањем почасти код централног споменика на Апел-плацу.
Након завршетка комеморативног скупа, делегација је посетила српско и савезничко војно гробље из Првог светског рата у селу Рајнфендорф, у близини Маутхаузена, где почива 7.600 српских војника, сведочећи о великим жртвама које је српски народ поднео у борби за слободу.
Делегацију Републике Србије чинили су и представници Министарства одбране и Војске Србије, професори и студенти Криминалистичко-полицијског универзитета, као и представници борачких удружења.
(Извор: Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања)
Делегација ће се данас састати и са амбасадором Републике Србије у Аустрији.
Данас је председник Републике Србије, Александар Вучић боравио у општини Шид, у селу Батровци и у Парку природе „Мали Босут“ присуствовао освештавању крста.
Крст, који је у Парку природе постављен уочи Васкрса, освештао је митрополит сремски Господин Василије са свештенством.
Председник општине Шид, Зоран Семеновић изражава захвалност председнику Републике Србије, који је овом приликом најавио значајне инвестиције у општини Шид. Најављена је реконструкција путних праваца Моровић–Вишњићево–Босут, Вашица–Батровци, као и могућност реконструкције пута Моровић–Јамена, а како је и председник истакао грађани ће почетку радова моћи да сведоче кроз само неколико дана. Такође, најављена је реконструкција Основне школе „Бранко Радичевић“, како би деца у општини Шид добила најмодернију школу, као и одговор на питање о могућности реализације радова на изградњи базена у Основној школи „Сремски фронт“.
Посебан значај има и најава довођења нових инвеститора у општину Шид и отварања нових радних места, како би се испунило оно што је нашим грађанима давно обећано — останак, развој и сигурнија будућност. Више од 20 милиона евра инвестиција из Београда у Шид видеће се на сваком кораку, у сваком селу и у сваком делу наше општине, кроз нове путеве, школе, инфраструктуру и нове прилике за живот и рад.
Захваљујемо се председнику Републике Србије, Александру Вучићу на данашњој посети, на разумевању, подршци и помоћи. Општина Шид спремно дочекује нове инвестиције и радове, са вером да ће се развој и напредак видети у сваком месту наше општине. Следећи политику рада, одговорности и развоја коју води председник Републике Србије, Општина Шид поносно корача путем мира, слободе и стабилности, путем напретка, путем на коме ниједно место, па ни најмање, није заборављено и на коме се једнако води рачуна о сваком човеку и сваком делу наше земље.
Општину Шид посетили су министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Демо Бериша и државни секретар, проф. др Рејхан Куртовић са својим делегацијама.
У згради Општине Шид одржан је званични састанак којем су присуствовали председник Скупштине општине, Ђорђе Томић, народни посланик у Народној скупштини Републике Србије, Дејан Булатовић, заменик покрајинског секретара за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, Горан Николић, као и представници ромске, хрватске, словачке и русинске националне мањине са територије општине Шид.
Током састанка разговарано је о положају и изазовима са којима се суочавају припадници националних мањина, као и о могућностима за унапређење сарадње између локалне самоуправе, националних савета и институција Републике Србије. Посебан акценат стављен је на очување културног и националног идентитета, унапређење права националних мањина и јачање институционалне подршке националним заједницама на подручју општине Шид.
Истакнуто је да су директан дијалог и сарадња са представницима националних мањина од кључног значаја за изградњу друштва једнаких могућности, међусобног разумевања, толеранције и равноправности.
У оквиру посете, делегација је обишла Галерију слика „Сава Шумановић“ у Шиду, једну од најзначајнијих културних институција у овом делу Србије, где су се упознали са богатим уметничким фондом, сталном поставком и значајем који дела Саве Шумановића имају за српску културну баштину и културни идентитет Шида.
Циљ посете био је даље јачање сарадње између републичких институција, локалне самоуправе и националних заједница, као и наставак заједничког рада на унапређењу положаја свих грађана општине Шид.
У четвртак, 7.маја 2026. године, у поподневним часовима (у периоду од 17.00 – 19.30 часова), на територији општине Шид вршиће се третман сузбијања комараца уређајима са земље и из ваздуха.
Моле се пчелари да предузму све неопходне мере заштите пчела и кошница!