6. ДЕЦЕМБАР – ДАН ОСЛОБОЂЕЊА ШИДА
ДАН ОСЛОБОЂЕЊА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ
3.ДЕЦЕМБАР – МЕЂУНАРОДНИ ДАН ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
Данас се широм света обележава Међународни дан особа са инвалидитетом. На данашњи дан упућује се позив свим грађанима света да уложе додатни напор и покажу веће разумевање за особе са инвалидитетом и проблеме са којима се они свакодневно суочавају, да са њиховог пута склањају физичке, друштвене и економске препреке и коначно, да их гледају кроз призму њихових талената и потенцијала. Узајамним прихватањем и поштовањем различитости, чувањем достојанства и промовисањем права особа са инвалидитетом, њиховом интеграцијом у све аспекте друштва, заједно претварамо свет у боље место за живот свих нас.
Тим поводом, вечерас је у Народној библиотеци „Симеон Пишчевић“ у Шиду отворена изложба радова Неде Глигић, ликовног уметника и сталног члана Аматерског позоришта „Бранислав Нушић“, а сви присутни могли су да уживају и у музичком програму Дарије Матуш, чланице Аматерског позоришта „Бранислав Нушић“ и у инспиративној причи врсних спортиста Уроша Шпановића и Михајла Радовановића. Сви они, које бисмо могли назвати правим херојима, уче нас да успех није условљен присуством или одсуством инвалидитета, већ зависи од саме особе, њених жеља и одлучности да истраје у својим циљевима.
Помоћник председника општине за социјалну политику, Небојша Илић, у свом обраћању говорио је о Дневном боравку за децу и младе са сметњама у развоју. Руководство општине Шид, на челу са председником, Зораном Семеновићем препознало је потребу за оваквом врстом подршке деци и њиховим породицама, те је у сарадњи са Друштвом за помоћ МНРО и уз подршку ГИЗ-а са радом отпочео Дневни боравак у просторијама Црвеног крста. Општина Шид остаће и надаље посвећена раду на изградњи истински инклузивног друштва.
ЈОШ ЈЕДАНАЕСТ КУЋА НА СЕЛУ ЗА ПОРОДИЦЕ ИЗ ОПШТИНЕ ШИД
Министарство за бригу о селу уприличило је данас у Палати Србија свечано потписивање и уручење Уговора о додели бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом. Међу стотинама породица и десетинама општина, нашла се и општина Шид која је у сарадњи са Министарством обезбедила дом на селу за још једанаест породица. Путем Јавног конкурса Министарства за бригу о селу, до данас је четрдесет четири породице са територије општине Шид трајно решило своје стамбено питање.
Председник општине Шид, Зоран Семеновић изражава захвалности Министарству за бригу о селу на челу са министром Миланом Кркобабићем, које мисију оживљавања српских села спроводи као “задатак од националног значаја”, дајући породицама жељени дом, а селу нове становнике, нове привреднике и нове ђаке у клупама сеоских школа.
Тројне уговоре закључене између Министарства, Општине и породица потписао је Никола Бешевић, извршилац за израду пројеката и послове развоја Општинске управе општине Шид.